Volá sa Jessica Triebeľová má 19 rokov a pochádza z Oravy z dediny Klin. Jej šport je box. Boxu sa venuje od svojich siedmich rokov, keď ich spoločne  s jej bratom Alexom  priviedol k tomuto športu ich otec.

Mohla by si nám v stručnosti popísať pravidlá boxu?

Box je kontaktný šport kde súperia medzi sebou v ringu dvaja športovci. Povolené údery sú od hlavy po pas. Amatérsky Box ktorému sa venujem ja sa boxuje na 3 kolá po 3 minuty každé kolo po kole je 1 minúta prestávka. O výsledku rozhoduje 5 rozhodcov kde hodnotia aktivitu, počet úderov a väčšiu chuť o víťazstvo.

Prečo box?

K boxu ma priviedol oco spoločne s mojim bratom Alexom. Postupne sme sa posúvali a začali zápasiť. Taktiež sme začali trénovať s prvými trénermi z Ukrajiny, kde sme často chodili aj na sústredenia.

Ako si spomínaš na svoj prvý zápas?

Môj prvý zápas bol hneď o majsterku Slovenska, kde som ani nevedela do čoho idem. Proste ma oco len postavil do ringu a išlo to. Bola som veľmi šťastná za prvú výhru, ktorá ma nakopla, aby som pokračovala ďalej v budovaní mojej športovej kariéry.

Čo na boxe miluješ a čo zas na ňom nenávidíš?

Milujem ten pohyb, tie chvíľu v ringu sú neopísateľné, síce náročné ale to mám na nich práve rada. Príprava nieje nikdy cesta ružovou záhradou a je veľmi obtiažna či fyzicky alebo psychicky. Ako mladšia som to tak nebrala, proste som trénovala, chodil do školy, von s kamarátmi a box bol koníček, ktorý má bavil. Neskôr keď som som sa dostala na vysokú úroveň všetko ostatné muselo ísť bokom. A hlavnými boli pre mna len tréning a oddych.

Foto: Jessica s majstrovským opaskom; Zdroj: archív J.Triebeľová

Aké  sú reakcie ľudí na to, že si žena boxerka?

Myslím si, že ľudia majú… určite ani nie, že rešpekt alebo tak, ale vnímajú že box je predsa len bojový šport a nie každému sa to musí páčiť. Ale raz som predsa len dievča na ktoré by to asi málokto povedal

Dokedy súťažia ženy v boxe?

Tak to je veľmi individuálne ale taký priemer je do tých tridsiatich rokov. Ale boxovala som už aj so 40 ročnou fínkou.

Robiť box vrcholovo si vyžaduje veľké fyzické, psychické a mentálne sily. Je to strategický šport. No aj tak som sa stretol s názormi ľudí, že box je pre „tupé hlavy“. Stretla si sa niekedy ty s takouto nemiestnou konfrontáciou? Poprípade prečo si myslíš, že takéto mylné názory vznikajú?

Áno stretla som sa s takými prirovnaniami ale presne, box je veľmi strategický šport, kde v prípade dobrej stratégie dokáže boxer bez problémov uspieť alebo to môže byť aj naopak. Ľudia asi vidia  len to násilie a nebezpečenstvo úrazov ale to je predsa v každom športe.

Čo podľa teba stojí za rastúcou popularitou bojových športov dnes?

Tak určite mediálne známe osobnosti tomuto veľmi pomohli, keď začali rôzne výzvy na zápasy. No ide hlavne o tú šou, veľké K.O. a rôzne. Amatérsky Box je však skôr o tej technike a čistom boxe.

 Foto: Jessica s medailami v priebehu svojej kariéri; Zdroj: archív: J.Triebeľová

Máš veľmi dobrú bilanciu vyhratých a prehratých zápasov. Ako na teba vplývali tie tri prehry (ešte ťa viac nakopli alebo si rozmýšľala či to necháš) ?

Prvá prehra bola pre mňa veľmi emotívna. Bolo mi to ľúto, keď som na majstrovstvách sveta prehrala o postup do semifinále. Ale box je taký. Rozhodujú rozhodcovia a tí to vidia inak. Posunulo ma to ďalej a ďalšia prišla hneď po nej, keď som bola ako najväčšia favoritka vo svojej váhe na mládežníckych olympijských hrách v Buenos Aires. To bol ako zlý sen. Celý zápas som  bola vysílena a pri rozcvičke sa mi vyvrtol členok ale dokázala som odboxovať aj keď to bol náročný zápas s boxerkou z Thajska. Rozhodca to videl inak a dal mi ďalšiu prehru. Bola som veľmi sklamaná. Chcela som skončiť, mala som celý rok zdravotné problémy, tak som sa rozhodla zvoľniť a dať sa do poriadku. Nabehla som na “normálny “ život z ktorého sa mi zase nechcelo vráti späť to tvrdej prípravy ale rozhodla som sa že sa ešte nevzdávam .

Foto: Jessica si preberá majstrovský opasok; Zdroj: archív J.Triebeľová

Na ktorú súťaž si spomínaš najradšej?

Najradšej asi na majstrovstvá Európy 2018, kde som získala miestenku na olympijské hry mládeže a taktiež som sa stala majsterkou  Európy po tretíkrát. Veľmi sa mi darilo a cítila som sa pri zápasoch veľmi dobre

V ktorých krajinách si mala možnosť súťažiť?

Súťažila som už v mnohých krajinách napríklad Írsko, Srbsko, Taliansko, Ukrajina, Argentína, Bulharsko, Turecko, Fínsko, Švédsko

Na akú súťaž sa pripravuješ teraz?

Pripravovala som sa na olympijskú kvalifikáciu do Tokya ktorá sa však celá presunula tak ma to čaká zas odznova na ďalší rok

Kto alebo čo je tvojou motiváciou?

Motiváciu som mal niečo dosiahnuť byť úspešná a byť na seba hrdá.

Aké sú tvoje silné stránky?

Mojimi silnými stránkami sú dobrá technika úderov a mám tiež dobrú prácu nôh.

Čo by si odkázala mladým ľuďom?

Mladým by som odkázala aby sa nebáli skúšať nové veci a hľadať to čo ich bude baviť aj keď nie vždy všetko ide tak ľahko a jednoducho uspejú len tí, ktorí vydržia a nevzdajú sa.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme ti veľa úspechov. 

Rozhovor spracoval Lukáš Švaňa

Ak chceš vidieť Jessicu v akcii alebo na tréningu pozri si aj tieto videá: 

 

 


Foto: Jessica; Zdroj: archív J. Triebeľová.