Liptovský Mikuláš je mesto, kde sa organizuje Bambifest. Preto sme sa rozhodli vyspovedať Jozefa Koreného. Povedal nám všetko zaujímavé a aj niečo naviac. 

Ako vznikla myšlienka a nápad organizovania festivalu ? 

Bambifest je voľným pokračovaním festivalu dobrovoľníckej práce s deťmi a mládežou v okrese Liptovský Mikuláš. V rokoch 2008-2014 mal tento festival názov Bambiriáda a prebiehal súbežne v niekoľkých mestách Žilinského kraja súčasne.

V prvom roku zastrešilo Bambiriádu CVČ Liptovský Mikuláš. V rokoch 2009-2018 bolo hlavným organizátorom festivalu eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. V roku 2019 prebral štafetu Volejbalový klub Rachmaninka Liptovský Mikuláš.

Každoročne pripravuje a realizuje festival niekoľko desiatok dobrovoľníkov. Do najväčšieho 10. ročníka festivalu sa zapojilo viac ako 100 dobrovoľníkov.

Sú nejaké zaujímavosti z histórie, ktoré možno vie málo ľudí ? 

Na Bambifeste sme už ponúkli desiatky rôznych podujatí. Niekoľko rokov sme organizovali volejbalové maratóny (24 hodín nonstop). Volejbal je šport najdlhšie spätý s naším festivalom (10 z 12 ročníkov). Najväčšie divácke návštevy sme zažili na námestí pri prezentácii organizácií, kde prišlo takmer 1000 ľudí a na pódiu vystúpilo aj 300 detí a mladých ľudí. Úspech mala aj Cesta rozprávkovým (naozajstným) lesom, kde sme v prvom ročníku zaznamenali 800 návštevníkov.  Počas 12 rokov sme zapojili viac ako 50 miestnych organizácií a združení, ktoré pracujú s deťmi a mládežou.

Zaujímavosťou je tiež to, že koordinátor 12. ročníka sa objavil už na 2. či 3. ročníku ako účastník (volejbalový turnaj pre SŠ). Neskôr pomáhal ako dobrovoľník (volejbalový rozhodca) a člen prípravného tímu (organizátor volejbalových turnajov).

Kto priamo  podporuje tento festival ? 

Festival podporuje miestna samospráva a preto sme mali tú česť privítať primátorov či viceprimátorov mesta Liptovský Mikuláš a Liptovský Hrádok, ale aj poslancov mesta či Žilinského samosprávneho kraja.  Mali sme možnosť privítať aj členov vedenia RMŽK alebo tiež z iných Bambiriádnych miest z ČR.

Tiež nás teší, že prichádzajú aj účastníci z pomerne veľkej diaľky (niekoľko 100 km), či už na naše cyklopreteky Kráľ Nicova alebo volejbalový turnaj.

Sú nejaké veľké plány do budúcnosti ? 

Ak budú chcieť pokračovať miestni mladí ľudia vo vytváraní spoločného festivalu, tak sa o Bambifest nebojím. Ľahké je ponúkať niečo nové, ale ťažšie je udržať tradíciu.

Možno je povzbudením aj to, že aj v ČR pokračujú v niektorých mestách v projekte prezentácie práce s deťmi a mládežou pod názvom Bambifest.

Jozef, dobrovoľníctvu sa venuješ už niekoľko rokov, čo ťa k tomu viedlo ?

K dobrovoľníctvu ma priviedla moja stará mama, keď som mal 16 rokov. Nie, že by som pred tým nič nerobil ako dobrovoľník, ale ona ma presvedčila, aby som vystúpil zo svojej komfortnej zóny a išiel brigádovať na faru. Tam som zistil, že kňaz môže byť priateľ ale aj autorita hodná nasledovania. Získal som veľa kamarátov miništrantov. Jeden z nich ma zavolal do eRka, kde som sa dostal k práci s deťmi. Pravdepodobne vo mne odhalil talent, lebo som pri tom vydržal viac ako 19 rokov.

Ako časovo náročné je usporiadať festival ako je Bambifest ? 

Festival trvá niekoľko dní a preto je potrebná dlhodobá príprava. Začíname obvykle v januári a potom sa stretávame každý mesiac alebo každé 2 týždne. S prichádzajúcim dátum tých stretnutí pribúda. Sú to stovky dobrovoľníckych hodín, pričom prípravný tím má 4-6 členov. Na organizovaní festivalu sa ale celkovo podieľajú desiatky dobrovoľníkov, ktorí tomu venujú tiež veľa času príprav aj realizácie.

13

 

(foto: Archív Jozef Korený )

Spracoval: Marek Bajči