Tomáš Romaňák má 19 rokov a pochádza z oravskej obce Zubrohlava. Vzpieraniu sa venuje už desať rokov a dnes patrí k nádejným Slovenským talentom v tomto olympijskom športe. 

Ako si sa dostal k vzpieraniu? 

K vzpieraniu som sa dostal ako malý 9 ročný chlapec. V podstate ma k tomu doviedla moja rodinná história.  V našej rodine bolo niekoľko výborných vzpieračov. Ako napríklad môj ujo Miloš Čiernik aj jeho brat Daniel a Marián. Takže vďaka nim bola moja cesta vzpierača rozhodnutá. 

Čím sa líši vzpieranie od klasického zdvíhania činiek v posilňovni? 

Ľudia, ktorí sa nevenujú silovým športom si často zamieňajú vzpieranie s posilňovaním. Pri posilňovaní sa športovec snaží nabrať a vytvarovať hmotu poprípade zosilniť či nabrať kondíciu. Na to používa rôzne stroje, náradie a cviky.  Na druhej strane pri vzpieraní pracujeme hlavne s veľkou činkou (pozn. dĺžka: 2200mm hmotnosť: 20kg). V vzpieraní sú dve disciplíny: trh a nadhod. Trh je náročnejšia disciplína, kedy musí vzpierač dostať činku so závažím zo zeme až do vzpaženia. Nadhod má dve fázy. V prvej si činku hodí vzpierač na prsia a v druhej ju s poskokom vyrazí nad hlavu. Pri vzpieraní je potrebné vedieť pracovať s činkou a premýšľať nad každým jedným pokusom. Technika musí byť perfektná a presná lebo inak vzpierač stratí rovnováhu a činka mu spadne.

 Tomáš na majstrovstvách sveta počas disciplíny trh; Zdroj archív T.Romaňák

Kto alebo čo je tvojou najväčšou motiváciou v športe, ktorému sa venuješ

Mal som a mám viac vzorov. Jedným z nich je napríklad Rus Dmitry Kokov, Grék Pyrros Dimas a môj ujo Miloš Čiernik, ktorý bol majster sveta. Mojou najväčšou motiváciu je dostať sa na olympiádu čo je sen asi každého športovca.

Aké sú tvoje najväčšie úspechy?

Tých úspechov je veľa ale medzi najväčšie patria: majster Európy v nadhode a druhé miesto v dvojboji 2015. Majster Európy v trhu  a tretie miesto v dvojboji 2017. 6 miesto na majstrovstvách sveta 2017. 7 miesto na majstrovstvách sveta 2019 a mnoho ďalších.

Ako si spomínaš na majstrovstvá sveta v Bangkoku? (ako na súťaž tak na krajinu ako takú)

Boli to moje prvé majstrovstvá sveta. Majstrovstvá boli fakt úžasne. Súťaž perfektne zorganizovaná a podmienky vynikajúce. A bolo to v hlavnom meste Thajska. V meste, ktoré som videl len vo filme. Bol som fascinovaný vidieť ich kultúru a ako tam ľudia žijú. Nikdy nezabudnem na tieto majstrovstvá sveta a mám na ne úžasne spomienky. Ak budete mať tú možnosť, navštívte Thajsko.

Tomáš s ocenením od MŠVVŠ-SR, Zdroj: archív T.Romaňák

Nesie tento šport aj dáke úskalia v podobe zranení? 

Ako každý šport tak aj tento si berie svoju daň v podobe zranení. V  vzpieraní sú to hlavne kĺby a kolená. Človek nesmie zanedbať staranie sa o kĺby a kolená. Na to je potrebné brať kĺbovú výživu a problémy by nemali byť skoro žiadne. I keď určite sem tam niečo zabolí. 

Ako sa dá zvládaš vrcholový šport popri  škole? 

Mne moja škola veľmi pomohla pri tom aby som mohol športovať vrcholovo. Pomohla mi so športovými sústredeniami. Uvoľňovala ma z vyučovania, keď to bolo potrebné. Nakoniec som sa samozrejme musel všetko učivo doučiť. Dnes som veľmi rád, že som si vybral práve túto školu, kde mi pomohli robiť šport vrcholovo.

Máš aj obmedzenia stravy?

Obmedzenie stravy niekedy mám a niekedy nie. Záleží od typu prípravy. Ak mám objemový tréning, tak musím prijať hlavne veľa mäsa a bielkovín. A keď chudnem musím obmedziť sladké a jesť menej aby váha išla dole. Skratka strava musí byť upravená pre tento typ športu. 

Ako vyzerajú tvoje klasické raňajky? 

Moje raňajky vyzerajú takto: ovsená kaša z 250g ovsených vločiek, vajcia aspoň 3,4 a nejaký druh ovocia, napr. banán. Toto mi stačí zahájiť môj deň.

Na ktoré jedlá musíš ako športovec zabudnúť? 

Jedla ktoré nemôžem alebo na ktoré by som mal zabudnúť sú  samozrejme sladkosti. Ale ako každý človek tak aj ja si niekedy, keď si to môžem dovoliť,  sladkosť dám.

https://www.facebook.com/vzpieractomas/videos/647305205732603/

Aké sú tvoje silné osobnostné stránky a  s ktorými najviac v živote zápasíš?

Moja silná osobná stránka, čo sa týka športu je, že sa viem nastaviť na súťaž. Viem úplne vypnúť hlavu a premýšľať len nad pokusom. Moja silná osobnostná stránka je moja výdrž.  Aj pri najťažšom tréningu sa viem zaťať a ísť cez bolesť a únavu. Za moju silnú stránku považujem aj to, že rád pomáham ľuďom. A moja slabá stránka je spojená s mojou vytrvalosťou a to je, že som niekedy tvrdohlavý chlapec. 

Kto bol alebo je tvojou oporou?

Mojou oporou je moja rodina. Mamina, ocino a súrodenci, ktorí vždy pri mne stáli a podporoval ma najviac ako len mohli. A samozrejme tiež moji  priatelia.

Tomáš po pokuse na majstrovstvách sveta posiela srdiečko domov; Zdroj archív T.Romaňák

Najbližší Európsky olympijský festival mládeže ( Olympiáda mládeže) by mal byť v Banskej Bystrici, kde  sídli aj klub v ktorom pôsobíš. Plánuješ zapojiť sa do súťaže, alebo do prípravy?

Ja sa na olympiáde mládeže žiaľ zúčastniť nemôžem, keďže som ročník narodenia 2000. Keby som bol ročník 2001 tak môžem. Je viac pravdepodobné, že sa budem pripravovať na olympiádu 2024.

Čo by si odkázal mladým ľuďom?

Vytrvajte. Tvrdo choďte za svojimi cieľmi. Nenechajte sa odradiť a 
choďte priamou cestou za svojimi snami. Nakoniec dostanete to na čom ste tvrdo pracovali. Budem vám držať palce. 

Tomáš ocenený s Ocenením aktívneho občianstva a ľudskosti 2018; Zdroj archív T.Romaňák

Ďakujeme za rozhovor a prajeme ti veľa úspechov.

Rozhovor spracoval Lukáš Švaňa