Letné kino sa stalo fenoménom nielen pre mladých ľudí

Domov/Letné kino sa stalo fenoménom nielen pre mladých ľudí

Letné kino sa stalo fenoménom nielen pre mladých ľudí

V poslednej dobe už takmer v každom okrese je možnosť ísť počas letného víkendu  na premietanie letného kina. Nebolo to tak ale vždy. V článku sa dozviete, kedy na Slovensko prišiel tento trend.

 Zlomový bol rok 2017

Letné kino prišlo na územie Slovenska už v roku 2013, ale vzhľadom na to, že prenájom veľkoplošných obrazoviek bol drahý,  mladí ľudia premietania neorganizovali často. Aj kvalita projektorov na premietanie sa zvýšila. V dnešnej dobe je cena o niečo nižšia. Práve preto teraz letné kino ako také ovládlo obecné akcie a premieta sa aj na veľkých stenách a veľkých priestranstvách ako napríklad v Oravskej Jasenici. Zlom nastal aj vďaka sociálnej sieti Instagram, kde mladí ľudia “postovali “ fotky zo zahraničia hlavne počas štúdia napríklad v Dánsku alebo Nórsku. Celkovo až v roku 2017 prišla väčšia aktivita a narastal aj záujem verejnosti .

(Zdroj:Archív Samuel Kovalík )

Nerozhoduje len cena ale aj kolektív

Príjemné počasie a trávenie voľného času v obci s partiou, ktorú človek nevidel možno aj celý rok? Áno, práve preto sa človek rozhodne ísť  na premietanie v obci, ako by mal vybrať do preplnené nákupného centra. Nie je to len o sledovaní filmu alebo rozprávky, ale hlavne o  kontakte v miestnej komunite. Kontakt a  trávenie času mimo domácnosti je dôležitý aj pre život v obciach a mestách. Práve takýto druh akcie dokáže prilákať väčšiu skupinu obyvateľov, aby tak ľudia spolu trávili viacej času.

V našom kraji v každom regióne

Najväčší počet premietaní a akcií je na Orave. Zaujímavé podujatie organizuje aj mesto Žilina či obce na Kysuciach. Hlavnými organizátormi sú mladí ľudia. Stačí spomenúť napríklad Samuela Kovalíka v obci Brezovica alebo Erika Durčáka v obci Novoť. Obaja majú len 20 rokov. V mnohých obciach premietanie zabezpečujú mladí ľudia z obecných rád mládeže ( Rabča, Klin, Oravská Jasenica, Zákamenné, Likavka, Zábiedovo, Kunerad, Kysucké Nové Mesto a ďalšie).  Premietanie sa stalo v tomto roku fenoménom, hlavne vďaka dobrej propagácií na sociálnych sieťach. Každá obec už má svoju fanpage alebo profil. Práve tam mladí ľudia vidia aktivitu a zaujímavé udalosti, ktoré sa v obci konajú.

 

Vyhrali jednoznačne rozprávky

Ak by sme sa pozreli na to, čo konkrétne sa sleduje, je to jasné. S veľkým náskokom sú to moderné rozprávky, hlavne v animovanej podobe a modernom spracovaní. Ak by sme sa pozreli na najpopulárnejšiu,  hitom leta by sa stala rozprávka Spievaj . V obci Zábiedovo na Orave sa napríklad sledovala rozprávka s názvom Coco .

(Zdroj: archív Samuel Kovalík )

 

Spracoval: Marek Bajči

18. august, 2019|