Ako deti učíme chrániť to, čo nevidíme alebo si nevšímame? Ako ich vedieme k vďačnosti za vodu, stromy, vzduch či život vôkol nás? Aj týmito otázkami sme sa zaoberali počas víkendového workshopu, ktorý spojil 15 rodín zo slovensko-poľského pohraničia. Konali sme ho 25.-27.4.2025 v hoteli Barbora vo vyšnej Boci.
Od piatku popoludnia do nedele popoludnia sme prežili 20 hodín intenzívneho programu zameraného na rozvoj vzťahu k prírode a porozumenie významu ochrany životného prostredia – a to všetko jazykovo prístupným spôsobom pre deti a v prostredí, ktoré inšpiruje.
–
Čo sme zažili?
Spoločné učenie sa triedeniu odpadu a šetreniu vody a energie.
Zážitkové aktivity v prírode – spoznávanie stromov, rastlín a živočíchov.
Rozvoj slovensko-poľských jazykových zručností cez hru a komunikáciu.
Zdieľanie rodičovských skúseností a výchovných prístupov v oblasti environmentálnej výchovy.
Pohybové aktivity podporujúce prepojenie s prírodou a tímového ducha.
Workshop bol postavený na princípoch neformálneho vzdelávania a rozvoja detskej zvedavosti. Nešlo len o informácie – šlo o prežívanie, spoločné objavovanie a hľadanie ciest, ako si prírodu vážiť a starať sa o ňu prirodzene a každodenne.
Kto sa zapojil?
Do workshopu sa zapojilo 15 rodín z oprávnených cezhraničných území Slovenska a Poľska. Spolu sme privítali 35 detí vo veku od 3 do 15 rokov, ktoré mali možnosť učiť sa spolu so svojimi rodičmi a prehlbovať si vedomosti aj vzťahy v rodinnom kruhu.
Prečo to má zmysel?
Veríme, že výchova k environmentálnym hodnotám sa začína v rodine – vo všedných rozhovoroch, malých gestách a spoločných chvíľach vonku. Našim cieľom bolo podporiť rodičov v tejto úlohe, dať im priestor pre výmenu skúseností a deti motivovať cez zážitok a radosť z objavovania.
****
Vzdelávací workshopový pobyt pre rodiny s deťmi je súčasťou projektu Cesta rastu a poznania, pod číslom INT/ZA/FMP_ŽSK_01/0003 je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja Program Interreg Poľsko- Slovensko 2021-2027.
Hlavným cieľom projektu Cesta rastu a poznania je prehĺbiť cezhraničnú spoluprácu miestnych a regionálnych organizácií, jej členov prostredníctvom podpory miestnych iniciatív zameraných na mladé generácie rodín, ich deti a mladých ľudí aktívnych v miestnej komunite. Vytvoriť tak možnosť budovať cezhraničné väzby a medziľudské vzťahy. Podporiť v slovenskopoľskom pohraničí rozvoj kompetencií v oblasti digitálnych zručnosti, formovania postojov k životnému prostrediu a kreativity. Motivovať k väčšej angažovanosti mladých ľudí v miestnych komunitách a zviditeľniť príklady dobrej praxe.
Špecifickým cieľom workshopového pobytu je: Vytvoriť podmienky pre rozvoj vzťahu k prírode a formovanie postojov k životnému prostrediu u deti pod vedením rodičov, podporiť zdieľanie skúsenosti pri rozvoji zručnosti, rozvíjať cezhraničný kontakt deti a ich rodičov.