Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /data/e/a/eae261fe-1f80-451d-85d8-ad3681c6d9cb/rmzk.sk/web/old/core.php on line 96

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /data/e/a/eae261fe-1f80-451d-85d8-ad3681c6d9cb/rmzk.sk/web/old/core.php on line 114

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /data/e/a/eae261fe-1f80-451d-85d8-ad3681c6d9cb/rmzk.sk/web/old/core.php on line 161
RMŽK | Ako využiť divadelné metódy pri práci s mládežou?
 
Ako využiť divadelné metódy pri práci s mládežou?
10.12.2011

Koncom novembra sa skupinka troch mladých Slovákov zúčastnila divadelného projektu v kráľovskom Anglicku. Strávili sme nezabudnuteľný týždeň plný aktivít, zážitkov, nových skúseností a priateľstva v kruhu skvelých ľudí z ôsmich európskych krajín, a to všetko na čarokrásnom anglickom vidieku, obklopení lesom, stále zelenou záhradou, pasúcimi sa ovcami a zrelými záhradnými jahodami. Áno, pamätáte si dobre, stále je november.

Čo všetko je divadlo, pre koho je určené, kto je, a môže byť hercom, ako používať hlas, svoje telo, temperament a ostatné zmysly - táto myšlienková niť spájajúca jednotlivé aktivity do celku sa tiahla celým projektom a vyústila do krátkeho predstavenia v posledný deň, kedy sme nacvičovali a prezentovali všetko, čo sme sa naučili.

Museli sme sa naučiť pracovať ako tím pri úniku z nebezpečnej jaskyne úzkym východom, cvičili sme sa v poznávaní svojich pohybových výrazov v živom zrkadle, ale aj v schopnosti dokonalým zrkadlom byť. Učili sme sa počúvať príbehy druhých naozaj, nie len tak naoko. Na vlastnej koži sme pocítili silu aj nežnosť hlasu, slov, samohlások a vyskúšali sme aj svoju predstavivosť a hmat. Nie všetkým sa podarilo nájsť svoj zemiak, ktorý len pred chvíľou držali v ruke. Pri vytváraní živej sochy išlo niektorým aj o život, lebo pri „zamrznutí“ na 10 minút vášmu telu nie je všetko jedno.

Nebolo to len o tvrdej práci, ako by sa mohlo zdať. Pravidelné čajové prestávky neboli nikdy dosť dlhé na dokončenie rozhovorov. Večery patrili lámaniu predsudkov a interkultúrnemu spoznávaniu a zábave v rytmoch Youtubu na želanie.

Zaujímavou skúsenosťou bola návšteva Grange Village Centra a jeho obyvateľov. Aktivity na priestorové videnie a emócie nás zamestnali a vyčerpali na celé poobedie, ale večerné stretnutie s ľuďmi z centra nás vďaka ich bezprostrednej radosti osviežilo a obohatilo na dlhý čas. Videli sme, ako sa správne tasí meč princa, ako vznešene sa musí nosiť kráľ, či ako zúri beštia. Ťažko povedať, kto odtiaľ odchádzal viac nadšený.

Mali sme aj čas prezrieť si Gloucester, neďaleké mesto a jeho dominanty, historické doky a gotickú katedrálu, ktorú môžete poznať z Harryho Pottera.

Cestou z projektu sme mali čas vidieť aj pamiatky Londýna a vychutnať si jeho nočnú atmosféru. Ale hodina a pol na London Eye aj cestu naspäť nám nestačila. O dôvod viac, prečo sa tam musíme ešte vrátiť.

Pre mňa to bol krásne prežitý týždeň na nádhernom projekte so super ľuďmi a som rada, že som sa ho mohla zúčastniť.

Medzinárodného školenia „Theatre Methods in Youth Work“ sa za Slovensko zúčastnili Marek Gulčík, Marianna Ďuranová a Júlia Beňadiková (autorka článku), vďaka partnerstvu Inštitútu rozvoja vedomostnej spoločnosti a Rady mládeže Žilinského kraja s britskou nadáciou ASHA. Projekt bol podporený z programu Európskej komisie Mládež v akcii.


Ponuky

Posledné albumy

Vraj Brusel nám „diktuje“
Medzinárodný zimný rekondično-pohybový pobyt detí v Starých Hámroch (CZ)
Ako mladí dobrovoľníci môžu podporovať zdravie dlhodobo chorých detí a mládeže
Mladí ľudia na prvej diskusii s poslancami
 Žilinského samosprávneho kraja
Oceňovanie dobrovoľníkov v Žilinskom kraji
Web dobrovoľníctva v Žilinskom kraji
TOPlist
Spolupracujeme s:
www.zask.sk
www.zask.sk
www.dobryanjel.sk
Deti Žiliny